Člověk je neoddělitelně spjat s přírodou. Jakékoli váhání a změny, nevyhnutelně ovlivní náš fyzický a duševní stav. Právě na této harmonii jsou založeny základní principy – teoretické i praktické – čínské medicíny.
Podzim je v plném proudu, a proto v lidském těle probíhají změny. Abyste pomohli tělu se přizpůsobit, připravit se na zimní období, a vydržet jej bez nemocí a větší úhony, měli byste se o sebe začít starat už teď.
Nabízíme vám několik jednoduchých pravidel a tipů, jak ochránit sebe i své tělo.
Podzim je v životním cyklu TČM „narození – růst – zralost – stárnutí – smrt“ obdobím stárnutí a chřadnutí.
Jedná se o přechodné období, kdy energie Yang klesá, zatímco Yin naopak roste. Teplota klesá, všechno živé pomalu mrzne a připravuje se na chladné období. Pro číňany je však podzim velmi příznivým obdobím, protože spalující letní vedra končí a nastává čas sklizně.
Čínská medicína spojuje podzim se slezinou, slinivkou, plícemi a žaludkem. To znamená, že v této sezóně bychom těmto orgánům měli věnovat maximální pozornost.
Podle TČM (tradiční čínské medicíny) je hlavním faktorem, který na podzim nejvíce poškozuje tělo, suchost. Ta zbavuje tělo tekutin, což vede k nedostatku hydratace tkání a orgánů. Proto na začátku podzimu trpí velký počet lidí takovými problémy, jako je bolest plic, úzkost, nadměrná žízeň a objevující se praskliny na rtech.
Na konci podzimu tedy vede kombinace suchého vzduchu a chladu k ucpání nosu, kašli, bolesti hlavy, zimnici a celkového nachlazení.
Abychom pomohli našemu tělu překonat tuto suchost, nestačí jen vypít hodně vody – čínští lékaři tvrdí, že se tekutiny na podzim z těla dost rychle vylučují. Proto je důležité pít nejen vodu, ale teplou vodu, do které by se ráno mělo přidat malé množství soli, a večer vodu s medem. To umožňuje nejen zadržovat tekutinu v těle, ale také posiluje zdraví, zpomaluje proces stárnutí.
Emoce spojená s plícemi je smutek a s tím spojen veliký počet nachlazení v podzimním období, které jsou kombinovány s depresivními stavy. Dlouhodobé potlačování negativních emocí navíc vede k tomu, že plíce nejsou schopny plnit své základní funkce. Dechová cvičení, meditace, mírné cvičení, procházky, chutné jídlo a rozhovory s blízkými přáteli pomohou zahnat smutek, obnovit energetickou rovnováhu a najít harmonii.
Stejně jako příroda, i člověk se musí přizpůsobit změnám. Podle čínské medicíny se v tuto dobu doporučuje jít spát a ráno vstávat o něco dříve. Naše energie by měla být využívána opatrně a moudře. Pokud budeme střídat práci a přiměřený odpočinek, sezonní únavu překonáme.
I přes to, že jsou večery chladnější, přes den je stále přiměřeně teplo. Takže je ideální čas pro outdoorové aktivity. Nenechte si ujít příležitost a věnujte co nejvíce času procházkám nebo sportování v přírodě. Posílíte tím imunitní systém, zlepšíte náladu a ochráníte před podzimní depresí.
Nespěchejte s oblékáním teplého oblečení příliš brzy. Malé množství podzimního chladu tělu neuškodí!
Číňané říkají: na jaře byste neměli uspěchat přechod z teplého oblečení na lehčí, a na podzim z lehčího oblečení do teplého.
Roční období se postupně mění, a proto i lidské tělo potřebuje nějaký čas, aby se mohlo přizpůsobit změnám. Teplé léto odchází, ale zima ještě nedorazila, a proto vaše tělo může tolerovat chlad. Využijte této příležitosti k otužování – ale samozřejmě v rozumných mezích.
Podzimní čas je velice vhodný pro Gua Sha masáž. (Masér škrábe pokožku krátkými či dlouhými tahy, aby stimuloval mikrocirkulaci měkké tkáně. To ve finále zvyšuje průtok krve.) Pomáhá očistit tělo od toxinů a škodlivých energií nahromaděných v létě, aktivuje cirkulaci vitální energie a krve a pomáhá odolávat změně klimatu.
Dle starověkého i novodobého čínského tvrzení se říká, kdo si jednou ročně udělá masáž Gua Sha, dožije se více než 88 let.
Abyste v těle udrželi rovnováhu, měli byste na podzim přejít na nové menu. Mělo by pomoci vyrovnat se se suchem, které zbavuje tělo tekutin. Proto nám příroda na začátku podzimu dává obrovské množství ovoce a zeleniny, které obsahují nejen vodu, ale také vitamíny, díky kterým pomáhají normálnímu vylučování sliznice dýchacích cest, snižují bolest v krku a chrání pokožku před vyrážkami. Obzvláště důležité je starat se o trávicí systém na začátku podzimu.
Pamatujte: lidský žaludek miluje teplo, a proto je nesmírně důležité omezit používání studených nápojů a syrových jídel.
Aby trávicí systém správně fungoval, v podzimním menu nesmí chybět horká a tuhá jídla se sladkou nebo kyselou chutí, protože posiluje slezinu a plní energií. Jedná se o jablka, sýry, hrozny, dýně, kaštany, banány, med a mrkev. Kaše a polévky jsou na podzim nesmírně užitečné. Jsou snadno absorbovány tělem a zvyšují energii Yin. Podle Číňanů jsou obzvláště dobré obiloviny vyrobené z obilovin, jako jsou ovesné vločky, rýže, proso a kukuřice.
Koncem podzimu musí být v nabídce produkty, které posilují obranyschopnost těla, protože to je doba podzimních nachlazení a viróz. Do nabídky je nejlepší přidat cibuli, ředkvičky, feferonky, česnek, velké množství koření jako bazalka, bobkové listy, skořice, oregano, tymián, koriandr a muškátový oříšek. Je pravda, že pokud si všimnete sucha v krku a kůže, stejně jako suchého kašle, musíte do svého jídelníčku zahrnout zvlhčující a chladicí potraviny: jablka, vepřové maso, mléčné výrobky. Je pravda, že u posledně jmenovaných musíte být co nejvíce opatrní, můžete je jíst s mírou, aby se v těle nehromadila přebytečná vlhkost a hlen.
Jak určit, která jídla jíst? Nejprve je třeba vzít v úvahu klimatické podmínky. Pokud je suché počasí, tělo potřebuje hydrataci, ale pokud často prší, je vhodné jíst ostrá jídla a hodně koření.